پکیج تصفيه فاضلاب فایبرگلاس

پكيج تصفيه فاضلاب بهداشتي انساني از جنس فايبر گلاس به ظرفيت 7 مترمکعب در شبانه‌روز

مشخصات فنی پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس 7 مترمکعبی

1. هر پکیج پیش‌ساخته از جنس رزین پلی استر غیراشباع از نوع ايزوفتاليک کره‌ای با الیاف پشم شیشه و به قدرت تصفیه 7 مترمکعب فاضلاب انسانی در شبانه‌روز که به روش هوادهی ممتد سطحی به کمک لجن فعال برگشتی عمل می‌نماید و اصول کار آن شبیه به سیستم‌های بزرگ شهری می‌باشد.

 

2. بدنه دستگاه به قطر 2.5 متر و ارتفاع 2.3 متر و به‌صورت دو مخزن داخل هم بوده که بخش‌های هوادهی و ته‌نشینی این سیستم محسوب می‌شوند.

 

3. الکتروموتور گیربکس هوادهی پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس از برند اروپایی به قدرت 1 اسب بخار و 250 تا 300 دور در دقیقه بوده و مجهز به توربین A300 فرانسه به همراه یک سلول تابلو کنترل برق اتوماتیک مجهز به دستگاه کنترل فاز، فیوز مینیاتوری، کنتاکتور، بی متال، تله مکانیک فرانسه و تایمر ایتالیایی می‌باشد.

 

4. بدنه دستگاه به مدت 40 سال و تجهیزات الکترومکانیکال به مدت یک سال پس از راه‌اندازی ضمانت می‌گردد.

 

5. این دستگاه به‌صورتی طراحی گردیده است که به میزان 20 الی 30 درصد، دبی بیشتر و یا کمتر از حجم فاضلاب ورودی تعریف شده در حجم خود را تصفیه می‌نماید.

 

6. نصب و راه‌اندازی دستگاه تضفیه فاضلاب فایبرگلاس بسیار ساده بوده و ظرف مدت یک هفته پس از گودبرداری و تعبیه وزنه توسط کارفرما، قابل حمل و نصب و راه‌اندازی است. (عمل نصب تابع لوله فاضلاب خام ورودی می‌باشد.)

 

7. این دستگاه برخلاف سایر دستگاه‌های تصفیه فاضلاب با روش لجن فعال، هیچگونه نیازی به ایستگاه پمپاژ اولیه و سپتیک ندارد و فاضلاب مستقیماً از چشمه سرویس بهداشتی به‌صورت ثقلی و توسط لوله‌های فاضلابی به دستگاه انتقال می‌یابد.

 

8. پساب تصفیه شده خروجی از دستگاه برای آبیاری فضای سبز ایده‌آل می‌باشد و در صورت دفع به مجاری عمومی و آب‌های سطحی می‌بایست کلرینه شود.

 

9. با در نظر گرفتن اتوماتیک بودن تابلو برق، دستگاه نیازی به اپراتور خاص ندارد و طبق دستورالعمل نگهداری، به‌راحتی مانند لوازم خانگی قابل بهره‌برداری است و مصرف برق دستگاه و صدای آن بسیار کم می‌باشد.

مزایای پکیج‌های تصفیه فاضلاب فایبرگلاس

پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس دارای مزایای بسیاری است که عبارتند از:

 

1. کارایی بسیار بالا در تصفیه فاضلاب مطابق با استاندارهای سازمان محیط زیست:

 

این پکیج‌ها قادر به حذف بیشتر آلودگی‌های موجود در فاضلاب مانند جامدات معلق، رنگ و بو، روغن و چربی هستند. پکیج‌های تصفیه فاضلاب انسانی معمولاً شامل یک سری فرآیندهایی می‌باشند که برای حذف آلاینده‌ها از فاضلاب انسانی طراحی شده‌اند. یکی از کاربردی‌ترین بخش‌های استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب فایبرگلاس در سیستم تصفیه فاضلاب انسانی است. در پکیج‌های تصفیه فاضلاب انسانی، بسته به نوع آلاینده زمانی حدود 18 تا 24 ساعت برای هوادهی در نظر گرفته می‌شود.

 

 

2. پتانسیل افزایش ظرفیت:

 

از محسنات این روش امکان افزودن ظرفیت (قابلیت اضافه نمودن پکیج جدید به‌صورت موازی ) با سهولت بسیار می‌باشد.

 

 

3. پتانسیل تامین مصالح در منطقه:

 

بدنه فایبرگلاس منفصله، تجهیزات الکترومکانیکال و تا 12 عدد پکیج 7 متر مکعبی قابل بارگیری و حمل در یک تریلی بوده و جهت نصب هر یک نیازی به فونداسیون خاص نیست و پس از حفر گودالی به‌قطر 5/3 متر و به‌عمق 9/1 متر زیر کد لوله فاضلاب وزنه‌ای از بتن معمولی (85/0 متر مکعب بتن 250 کیلوگرم سیمان دارای دو شبکه از آرماتور نمره 14 ) قابل اجرا می‌باشد.

 

 

4. میزان انعطاف‌پذیری و مدولار بودن آن:

 

با عنایت به اینکه برای مجتمع‌های مسکونی بالاتر از 7 متر مکعب فاضلاب حاصله به‌صورت موازی استفاده خواهد شد، لذا انعطاف‌پذیری و مدولار بودن این سیستم حداکثر می‌باشد.

 

 

5.  مصرف انرژی:

 

مصرف انرژی هر دسنگاه پکیج 7 متر مکعبی بسیار ناچیز و حدود 2 آمپر سه فاز در مدت حداکثر 14 ساعت از شبانه‌روز می‌باشد.

 

 

6. میزان لجن تولیدی:

 

سیستم تصفیه فاضلاب فایبرگلاس از نوع هوادهی ممتد سطحی به کمک لجن فعال برگشتی بوده که در این روش کمترین میزان لجن اضافی حاصل شده و در هر سیکل پنج تا شش ماهه به‌کمک ماشین لجن کش از قسمت تحتانی هر پکیج حدود یک متر مکعب لجن مازاد تخلیه و قابل دفع در زمین‌های کشاورزی است.

زیرا این لجن بخوبی هضم شده و در معرض آفتاب و هوای آزاد بسرعت و بدون بوی نامطبوع خشک گردیده و کود کشاورزی بسیار مرغوبی است.

 

 

7. مشکلات زیست محیطی:

 

پساب حاصله دارای استانداردهای محیط زیست بوده و به‌دلیل هوازی بودن سیستم، بوی نامطبوع به مشام نمی‌رسد.

 پساب خروجی بی‌رنگ و بی‌بو و ایده‌آل جهت آبیاری فضای سبز می‌باشد.

 

 

8. جلوگیری از اتلاف آب و مدیریت بهتر منابع آب:

 

با عنایت به امکان استفاده پساب خروجی جهت آبیاری فضای سبز و حتی شست‌وشوی محوطه (پس از استفاده از سیستم تکمیلی فیلتراسیون) این سیستم  بهترین مدیریت منابع آب را دارا می‌باشد.

 

 

9. زیبا شناختی: 

 

پکیج‌های تصفیه فاضلاب فایبرگلاس دفنی بوده و فضای بالای الکتروموتورگیربکس دارای دریچه دسترسی به قطر 60 سانتی‌متر می‌باشد که امکان ورود هوای تازه به داخل پکیج را فراهم می‌نماید.

فرآیند تصفیه در معرض دید نبوده و کاملاً پوشیده و مخفی می‌باشد.

 

 

10. سهولت فعالیت‌های اجرایی:

 

با توجه به سهولت حمل قطعات منفصله و سادگی عملیات ساختمانی فعالیت‌های اجرایی، این پکیج آسان‌ترین شکل ممکنه را داشته مضاف بر اینکه سرعت نصب و راه‌اندازی پکیج‌ها بسیار بالا است.

 

 

11. سهولت فعالیت‌های راهبری و بهره‌برداری:  

 

کارکرد اتوماتیک دستگاه به‌وسیله تایمر و با توجه به مقدار فاضلاب خام ورودی تنظیم می‌گردد. راهبری سیستم به کمک دستورالعمل نگهداری پیوست، ساده بوده و به‌راحتی مانند لوازم خانگی قابل بهره‌برداری است.

 

 

12. میزان شوک‌پذیری سیستم:   

 

 سیستم تصفیه فاضلاب فایبرگلاس به‌دلیل دفنی بودن در قبال تغییرات درجه حرارت خصوصاً یخبندان منطقه مقاوم بوده ولیکن مشابه تمامی سیستم‌ها دیگر در مقابل ورود جریان زیاد آب باران شوک‌پذیر می‌باشد و بایستی شبکه آب باران و آب‌های سطحی را از شبکه فاضلاب جدا نمود.

این سیستم در مقابل بالا بودن آب‌های زیرزمینی شوک پذیری ندارد و همچنین درصورت قطع برق به مدت 4 یا حتی 5 ساعت مشکلی به‌وجود نخواهد آمد.

 

 

13. زمان مورد نیاز جهت اجرا: 

 

مدت نیاز جهت اجرا حداقل ممکنه بوده و امکان عملیات ساختمانی و مونتاژ10 دستگاه پکیج در مدت دو هفته ممکن می‌باشد.

 

 

14. میزان آلایندگی از جهت پراکندگی بو:

 

سیستم تصفیه فاضلاب فایبرگلاس کاملاً هوازی و بدون پراکندگی بوی نامطبوع می‌باشد.

موارد کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی  چیست؟

 

 این پکیج به‌منظور جمع‌آوری، تصفیه و دفع فاضلاب‌های خانگی، صنعتی و شهری طراحی می‌شود.

 

موارد کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس عبارتند از:

 

  1. تصفیه فاضلاب در مناطق روستایی و دور از شبکه فاضلاب شهری
  2. تصفیه فاضلاب در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی
  3. استفاده در نواحی با جمعیت بالا و دارای نقص در زیرساخت‌های فاضلاب
  4. استفاده در منطقه‌هایی که با بحران آب مواجه هستند.
  5. کاربرد در صنایع غذایی، دامپروری، کشتارگاه و …
  6. استفاده در منطقه‌هایی با مشکلات زیرساخت فنی و زیست محیطی
  7. تصفیه فاضلاب در مناطق کوهستانی و دور از شبکه‌های فاضلاب شهری
  8. استفاده در مناطق با مشکلات آب‌وهوایی مرطوب و شرجی

طول عمر پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس

 

طول عمر پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس به مدت زمانی اشاره دارد که این پکیج قادر است به‌طور مؤثر فاضلاب را تصفیه و عملکرد خود را حفظ کند. بسته به نوع و مدل پکیج، طول عمر آن ممکن است متفاوت باشد. اما در کل، پکیج‌های تصفیه فاضلاب فایبرگلاسی دارای عمر طولانی بوده و معمولاً بین 20 تا 30 سال قابل استفاده هستند.

عوامل مختلفی مانند شرایط جوی، نحوه استفاده و نگهداری، کارایی سامانه تصفیه فاضلاب و… بر روی طول عمر پکیج تأثیر دارند. برای این‌که پکیج به‌صورت بهینه کار کند و عمر طولانی داشته باشد، لازم است درست نصب شده و با رعایت دستورالعمل‌های تولید‌کننده، نگهداری و تعمیرات دوره‌ای صورت بگیرد. همچنین، استفاده از مواد شیمیایی و مواد غیر قابل تصفیه در فاضلاب می‌تواند باعث کاهش عمر پکیج شود.

بنابراین، برای افزایش طول عمر پکیج تصفیه فاضلاب فایبر گلاس، لازم است به‌نحو مناسب از آن استفاده کرده و علاوه‌بر رعایت دستورالعمل‌ها، نگهداری و تعمیرات لازم انجام پذیرد . همچنین، در صورت لزوم می‌توان با تغییر قطعات یدکی و به‌روزرسانی سیستم، عمر پکیج را افزایش داد.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس چگونه محاسبه می‌شود؟

 

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس براساس عوامل مختلفی محاسبه می‌شود که در ادامه به آن‌‌ها اشاره خواهیم کرد:

 

 نوع و ظرفیت پکیج:

 

ابعاد و ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس به میزان تعداد نفرات مقیم و میزان تولید فاضلاب طراحی و مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچقدر ظرفیت پکیج بزرگ‌تر باشد، قطعات و تجهیزات داخل آن نسبت به ظرفیت، کارایی بالاتری دارند و همین امر باعث افزایش و کاهش قیمت محصول خواهد شد.

قیمت پکیج‌های تصفیه فاضلاب بهداشتی – انسانی بنابر مصالح مورد استفاده در ساخت پکیج و تجهیزات مورد نیاز متغیر می‌باشد و  طراحی و ساخت آن  نسبت به حجم فاضلاب ورودی از 150 میلیون تومان تا 1 میلیارد تومان برآورد می‌گردد. کیفیت و دبی ورودی فاضلاب در برآورد قیمت پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس تاثیر به‌سزایی دارد.

 

 

 میزان حجم ورودی فاضلاب:

 

 مقدار فاضلاب ورودی به تصفیه‌خانه در شبانه‌روز تأثیر به‌سزایی بر روی قیمت تمام شده پکیج تصفیه فاضلاب دارد.

 

 

نوع و ساختار فاضلاب ورودی به تصفیه خانه:

 

بسته به اینکه چه فاضلابی قرار است در تصفیه‌خانه مورد عمل تصفیه قرار گیرد قیمت پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس متفاوت خواهد بود. 

 

 

کیفیت خروجی فاضلاب تصفیه شده:

 

بسته به اینکه فاضلاب ورودی تصفیه‌خانه قرار است به چه میزان مورد تصفیه قرار گیرد و فاضلاب تصفیه شده قرار است به استاندارد سازمان محترم محیط زیست کشور مبتنی بر آبیاری فضای سبز و مصارف کشاورزی یا تخلیه به آب‌های سطحی و یا هر مصرف دیگری قرار گیرد، متغیر خواهد بود.

 

 

اجناس مورد استفاده در ساخت پکیج:

 

بسته به اینکه در ساخت بدنه پکیج از مواد و رزین‌های داخلی و یا وارداتی استفاده شود،قیمت پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس متفاوت است.

 

 

تجهیزات مورد استفاده و برند تجهیزات:

 

استفاده از تجهیزات اروپایی ،چینی، ایرانی و یا هر برند دیگر می‌تواند در قیمت تمام شده پکیج تأثیر قابل توجهی داشته باشد.

 

 

ضمانت و گارانتی پکیج تصفیه فاضلاب:

 

در مواردی گارانتی پکیج به مدت یک سال در قراردادهای فی مابین طرفین قرارداد پیش‌بینی و لحاظ می‌شود ولی طبق نظر کارشناسان این شرکت، 2 سال گارانتی تجهیزات الکترومکانیکال برای پکیج تصفیه فاضلاب امری ضروری بوده و باید لحاظ گردد.

 

 

سود شرکت سازنده: 

 

سودی که شرکت‌های سازنده برای ساخت، نصب و راه‌اندازی پکیج‌های تصفیه فاضلاب برای خود در نظر می‌گیرند، که مزیت رقابتی بودن قیمت‌های ارائه شده توسط شرکت رهابکو به مشتریان و کارفرمایان گرامی خود از لحاظ قیمتی نسبت به سایر شرکت‌های همکار در همین مورد می‌باشد، نیز بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس اثرگذار است.