آشغال‌گیری فاضلاب

آشغال‌گیری فاضلاب
سیستم آشغال‌گیری فاضلاب
آشغال‌گیری فاضلاب مکانیکی

با توجه به ظرفیت تصفیه‌خانه و سرعت ورود سیال و اندازه و مقدار مواد جامد محلول و معلق در فاضلاب، نصب سیستم مناسب در ورودی کانال فاضلاب ضروری است. سیستم‌های مورد استفاده در این مرحله از تصفیه فاضلاب فیزیکی متنوع بوده و هر کدام دارای ویژگی‌های خاصی هستند که مهم‌ترین آنها سیستم آشغال‌گیری فاضلاب و حذف مواد جامد معلق در فاضلاب می‌باشد.

 

 

آشغال‌گیری فاضلاب مکانیکی

 

انواع دیگر آشغال‌گیرهای مورداستفاده برای پالایشگاه‌های بزرگ شامل آشغال‌گیرهای مکانیکی است. مهم‌ترین ویژگی این تجهیزات قرار گرفتن موتور در بالای آن است. بنابراین پس از انباشته شدن ذرات جامد در فاضلاب روی صفحه مسدودکننده، فرآیند جمع‌آوری انجام می‌شود.

 

آشغال‌گیر مکانیکی از نظر ساختار ظاهری به گروه‌های میله‌ای، مشبک یا توری، تسمه، میله رفت‌و‌برگشت، زنجیر و حرکت استوانه‌ای تقسیم می‌شود. در این نوع آشغال‌گیری فاضلاب از نیروی انسانی استفاده نمی‌شود و می‌تواند مواد جامد معلق را تا 2 الی 3 میلی‌گرم حذف کند. لازم به ذکر است که نیروی لازم برای حرکت موتور در زباله‌های مکانیکی از برق تامین می‌شود و بنابراین مصرف انرژی بالاتری نسبت به نوع دستی دارد.

 

آشغال‌گیر مکانیکی یک تجهیز اتوماتیک است که مستقیماً در کانال‌های تصفیه‌خانه‌های فاضلاب نصب می‌شود و در مرحله کار مداوم آشغال‌های ورودی به تصفیه‌خانه عبور نمی‌کند و در دهانه آشغال‌گیر به دام افتاده و از قسمت تخلیه آشغال‌گیر واقع در بالای دستگاه جمع‌آوری و تخلیه می‌شود.

استفاده از این نوع تجهیزات مکانیکی برای به دست آوردن یک غربالگری خوب از 1 میلی‌متر تا 40 میلی‌متر بهینه است.

 

تمیز کردن خودکار یا خودشویندگی تجهیزات آشغال‌گیری فاضلاب توسط نازل‌هایی که در قسمت بالایی دستگاه قرار می‌گیرند؛ انجام می‌شوند و از 2 سیستم برس و فشار آب که امکان تمیز کردن صفحه آشغال‌گیر را در هر چرخش فراهم می‌کند.

 

جنس ساختار خارجی این تجهیزات از جنس استنلس استیل AISI 304L یا AISI 316L می‌باشد.

slide-c06c709
slide-229d9f4
slide-67cdcb2
slide-e64ada4