سیستم لجن فعال با رشد چسبیده ثابت (IFAS)

در یک فرآیند بیولوژیکی با فیلم ثابت، میکروارگانیسم‌ها به یک ماده جامد، جایی که به آن‌ها غلظت نسبتاً بالایی از مواد آلی می‌رسد، می‌چسبند و تشکیل یک لایه زیستی به نام بیوفیلم می‌دهند. مواد نگهدارنده شامل: شن، سنگ ،پلاستیک، ماسه یا ذرات کربن فعال است. تصفیه فاضلاب از طریق میکروارگانیسم‌هایی که در لایه بیوفیلم قرار گرفته‌اند انجام می‌شود.

 

راکتور لجن فعال با رشد چسبیده ثابت (IFAS) با دارا بودن خصوصیات طراحی ساده، هزینه کم عملیاتی، قابلیت شوک‌پذیری بالا و مشکلات کمتر در هنگام کار سبب شده تا این راکتور به‌عنوان یک پیشنهاد خوب برای تصفیه انواع مختلف فاضلاب‌ها، به‌خصوص فاضلاب‌های صنعتی و فاضلاب شهرک‌های صنعتی مطرح باشد.

 

از دیگر ویژگی‌های مهم راکتور سیستم لجن فعال با رشد چسبیده ثابت (IFAS) می‌توان به عدم وجود پدیده‌های حجیم شدن و بالا آمدن لجن، کاهش حجم لجن مازاد تولیدی، عدم‌نیاز به لجن برگشتی، ته‌نشینی بسیار سریع لخته‌ها، پساب شفاف خروجی، زمان ماند هیدرولیکی کم، زمان ماند زیاد برای لجن، مقاومت نسبی به شوک‌های آلی و هیدرولیکی اشاره نمود. همچنین این سیستم می‌تواند به‌عنوان راهکاری برای افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب لجن فعال، بدون افزودن یا کمترین تغییر در حجم مخازن به‌خاطر افزودن بیومس ثابت با کارگذاری پکینگ در مخازن استفاده گردد.