آزمایشگاه آب و پساب

آزمایشگاه آب و پساب

همانطور که مستحضر هستید در جوامع امروزی، رشد روزافزون جمعیت و صنایع باعث ایجاد آلودگی­‌های آب می­‌شوند و این آلودگی­‌ها می­‌تواند اثرات مخرب و جبران­‌ناپذیری بر سلامت انسان و همچنین محیط زیست اطرافمان بگذارد. از این رو سازمان محیط زیست، تمامی نهادهای دولتی و خصوصی را موظف به نمونه­‌برداری و ‌پایش مستمر آب نموده تا بتواند میزان این آلودگی­ را کاهش دهد. در نتیجه نداشتن یک برنامه‌­ریزی و طراحی مناسب، اثرات مخرب بسیاری از طریق آلاینده­‌های زیست محیطی بر سلامت انسان و اکوسیستم کره زمین می­‌گذارد.

 

در این راستا شرکت محیط آسایش البرز متشکل از کارکنان و کارشناسان مجرب­ و تحصیل­‌کرده و با استفاده از جدیدترین و پیشرفته­‌ترین تجهیزات و با کمترین هزینه، تمامی مراحل نمونه‌برداری تا ارائه بهترین روش‌­های مؤثر برای رسیدن به الزامات قانونی سازمان محیط زیست را از طریق آزمایشگاه آب و پساب در اختیار شما قرار می­‌دهد.

استاندارد، شاخصی برای بررسی میزان نزدیکی مقدار اندازه‌گیری شده به اهداف مد نظر است. در زمینه اندازه‌گیری‌های محیط زیستی نیاز به شاخص‌ها و استاندارد برای اظهار نظر در مورد مقادیر اندازه‌گیری شده؛ است.

 

سازمان‌ها و انجمن‌های زیادی در زمینه محیط زیست اقدام به وضع استاندارد نموده‌اند. از مهم‌ترین آن‌ها EPA یا آژانس حفاظت محیط زیست آمریکاست. در ایران استانداردهای محیط زیستی توسط سازمان حفاظت محیط زیست تدوین و بر اجرای آن نظارت می‌شود.

 

هم اکنون در سراسر جهان مؤسسه‌های استاندارد در راه تهیه، تنظیم و اجرای قوانین و مقررات استاندارد، تلاش‌های علمی فراوانی انجام می‌دهند. در ایران نیز برای اولین بار با تصویب قانون اوزان و مقیاس‌ها در سال 1304 شمسی، تشکیلات سازمانی که بعداً به موسسه مستقل استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور تغییر شکل داد، پایه‌ریزی شد.

 

 

دانلود جدول استاندارد

به‌طور کلی آلاینده‌های آب در حد چند مورد یا موارد خاص خلاصه نمی‌شود ولی اغلب آلودگی آب‌های مصرفی به دلیل نشر فاضلاب‌های بهداشتی و صنعتی تصفیه نشده یا خوب تصفیه نشده می‌باشد. آلودگی آب شامل میکروبی، فیزیکی و شیمایی و هچنین آلودگی به فلزات سنگین همچون نیکل، کروم، سرب، جیوه و….. است. بیشترین آلودگی میکروبی آب مربوط به توتال فکال و فکال کلیفرم است که شاخص آلودگی‌های مدفوعی و گرماپای آب باکتری اشریشیا کلی هست، به غیر از آلودگی‌های مختلف آب یکی دیگر از اساسی‌ترین مشکلات رایج امروز کشور بحث کم آبی و کم شدن منابع آب زیرزمینی می‌باشد که تصفیه فاضلاب‌های بهداشتی و صنعتی و بازگشت آن‌ها برای مصرف دوباره راهکار بسیار مناسبی است.

آنالیز شیمیایی آب شامل پارامترهای گوناگونی می‌باشد که از جمله آن‌ها می‌توان: هدایت الکتریکی (EC), کل جامدات محلول معلق (TDS)، نیتریت، نیترات، سولفات، فسفات، آمونیوم، آمونیاک، دترجنت، کلراید، pH، شوری، سختی کل، سختی کربناته و بی‌کربناته، قلیائیت کل، TSS یا کل جامدات معلق، کلر آزاد باقی‌مانده و ….. را نام برد .

آنالیز میکروبی آب به منظور وجود انواع باکتری، ویروس، تخم انگل، تک یاخته‌ها و…. انجام می‌گیرد. بیشترین آزمایشی که آزمایشگاه‌ها بر روی آب از لحاظ میکروبی انجام می‌دهند آزمایش توتال فکال و فکال کلیفرم می‌باشد که به محیط کشت لاکتوز براث و EC براث نیاز دارد. انواع روش‌های تست میکروبی نیز وجود دارد که روش‌های 9 و 15 لوله‌ای به‌منظور تشکیل حباب بیشتر رایج هستند. برای تست توتال کانت یا همان وجود کلیه‌ی میکروب‌ها اعم از باکتری، ویروس و….. از پلیت‌های خاصی که محیط کشت در آن‌ها از قبل آماده شده استفاده می‌شود که زیر میکروسکوپ در صورت وجود، کلنی میکروب‌ها کاملاً قابل مشاهده و شمارش می‌باشند.

شرکت رها آب مهر زاگرس با نام تجاری رهاب یکی از آزمايشگاه‌های معتبر و معتمد محیط زیست کشوری و همچنین استان البرز می‌باشد که با وجود تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی و همچنین کادر مجرب در خصوص نمونه برداری، آنالیزهای آزمایشگاهی و طراحی و ساخت تصفیه‌خانه‌های بهداشتی و صنعتی چندین سال هست که کار خود را با قدرت ادامه داده و توانسته با صنایع مختلف اعم از دارویی، خودرویی، غذایی و….. همکاری‌های بسیار خوب و مفیدی داشته باشد.

وجود فلزات سنگین عوارض بسیار زیادی بر روی سلامت انسان‌ها می تواند داشته باشد. به عنوان مثال وجود سرب در آب شرب کودکان باعث کم شدن ضریب هوشی آن‌ها می شود. فلز سنگین دیگر جیوه می‌باشد که عوارضی چون ضعف عضلانی، عدم هماهنگی، بی‌حسی دست و پا، بثورات پوستی، اضطراب، مشکلات حافظه، تکلم، شنوایی یا بینایی می‌تواند ایجاد کند. کادمیوم به‌طور مؤثر در اندام‌ها از جمله کلیه، کبد، استخوان، ریه، سیستم عصبی مرکزی و سیستم قلبی عروقی حفظ می‌شود، کادمیوم به عنوان یکی دیگر از فلزات سنگین موجود در آب در طول زندگی در بدن تجمع می‌یابد و نیمه عمر آن ۲۵ سال است. بر این اساس، می‌تواند چندین سیستم بیولوژیکی را مختل کند. قرار گرفتن در معرض مزمن کادمیوم با فشار خون بالا، تصلب شرایین و اختلال در عملکرد قلب همراه است.

در مورد نمونه‌برداری آب باید اول بدانیم به چه منظور صورت می‌گیرد، اگر نمونه‌برداری برای آنالیز میکروبی باشد باید دست کارشناس، ظرف نمونه‌برداری و شیری که از آن آب نمونه‌برداری می‌شود همگی استریل و در مدت زمان نمونه‌برداری آب شعله در کنار شیر و ظرف قرار داشته باشد تا آلودگی احیاناً از هوا داخل ظرف نشود. برای آزمایشات میکروبی آب 300 سی‌سی آب کافی می‌باشد. درخصوص آنالیز شیمیایی و فیزیکی آب حداقل آزمایشگاه یک لیتر آب نیاز دارد که می‌تواند در ظروف شیشه ای یا پلاستیکی صورت گیرد. آنالیز فلزات سنگین آب با دستگاه atomic adsorption صورت می‌گیرد که 500 سی‌سی آب برای آزمایش کافیست.

 لازم به ذکر است برای حمل نمونه تا آزمایشگاه از کلد باکس باید استفاده گردد و در کنار ظرفی که آنالیز میکروبی نیاز دارد باید حتماً آیس پک وجود داشته باشد. هچنین به نمونه میکروبی که کلر آزاد باقی‌مانده دارد باید تیوسولفات سدیم اضافه گردد تا کلر آزاد را به منظور آزمایش واقعی حذف نمیاد.

آزمایشات آب و پساب نهایی تصفیه‌خانه‌ها می‌تواند برای تمامی صنایع صورت گیرد، هر صنعتی که بخواهد بداند چه آبی برای شرب پرسنل خود استفاده می‌کند می‌تواند آن را توسط آزمایشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط زیست آنالیز کند. همچنین بعضی صنایع به منظور استفاده آب در صنعت خود، پارامتر خاصی را مدنظر دارند که می‌توانند با آزمایشگاه معتمد هماهنگ کرده و آب مصرفی را مورد آنالیز قرار دهند. به عنوان مثال وقتی صنعتی می خواهد آب مورد استفاده خود را برای دیگ‌های بخار استفاده نماید بهتر است سختی آن را آنالیز کرده که باعث رسوب زیاد در لوله‌ها نشود.

 در خصوص آنالیز پساب نهایی تصفیه‌خانه صنایع که برای مصارف فضای سبز، چاه جاذب یا تخلیه به آب‌های سطحی انجام می‌شود الزام طرح خوداظهاری زیست محیطی وجود دارد که باید  فصلی یکبار پساب این صنایع طبق اصل پنجاهم  قانون اساسی توسط یکی از آزمايشگاه‌های معتمد سازمان حفاظت محیط زیست کشوری مورد آنالیز قرار گیرد و گزارش در سامانه سازمان کل حفاظت محیط زیست ثبت گردد و حتی اگر پساب به اکو فاضلاب شهری یا تصفیه‌خانه شهرک صنعتی تخلیه می‌گردد باز هم نیاز به آنالیز و آزمایش دارد چون هر پسابی با هر شرایط دلخواهی را نمی‌توان در هیچ کجا تخلیه نمود.

تجهیزات نمونه‌برداری آب و پساب شامل کلد باکس نمونه‌برداری، پنس، آیس پک، کیت کلرسنج، قرص کلرسنجی یا محلول آن، ظروف نمونه‌برداری در ابعاد مختلف به‌منظور نمونه‌های میکروبی، فیزیکی و شیمایی یا فلزات سنگین، DO متر یا دستگاه اندازه گیری اکسیژن محلول در آب و پساب، پد الکلی یا پنبه الکل می‌باشند.

شرکت رها آب مهر زاگرس آزمایشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط زیست کشوری با داشتن سابقه طولانی در کارهای آزمایشگاهی دارای انواع تجهیزات آزمایشگاهی شامل، اسپکتروفومتر مدل هک، visible UV atomic adsorption، کروماتوگرافی یا GC، اتوکلاو 30 لیتری، انواع انکوباتور، یخچال، فور، انواع شیشه آلات مدرج، هود شیمیایی، هود لامینار، بنماری و جار تست می‌باشد.