پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده نوع اصلاح شده از فرآیند لجن فعال متعارفی است. دراین فرآیند با افزایش زمان ماند و کاستن از مقدار بارگذاری آلی سیستم، مقدار لجن تولیدی به‌صورت قابل ملاحظه ای کاهش می‌یابد. این تغییر باعث می‌شود که حجم مخزن هوادهی حدود 2 تا 4 برابر بیشتر از فرآیند لجن فعال متعارفی باشد که بدین سبب مقاومت سیستم نسبت به تغییرات کیفی و کمی فاضلاب ورودی افزایش می‌یابد.

همچنین زمان ماند بالا در این فرآیند باعث می‌شود که حجم لجن مازاد به مقدار قابل ملاحظه ای از فرآیند لجن فعال متعارفی کمتر باشد. در واقع طی این فرآیند تصفیه فاضلاب و بخش عمده‌ای از عملیات هضم لجن به‌صورت هم‌زمان انجام می‌گردد.

 

بر این اساس واحدهای اصلی تصفیه‌خانه عبارتند از: هوادهی، ته‌نشینی (زلال سازی)، گند زدایی و نگهداری لجن. در فرآیند لجن فعال فاضلاب وارد واحد هوادهی می‌شود. در این واحد فاضلاب در مجاورت و دسترس باکتری‌ها قرار می‌گیرد. باکتری‌ها با استفاده از اکسیژن تزریق شده و انجام فعالیت‌های بیولوژیکی خود، مواد آلی موجود در فاضلاب را تجزیه کرده و به داخل بدن خود جذب می‌کنند. جذب مواد آلی به داخل باکتری سبب حذف مواد آلی از جریان فاضلاب و تصفیه آن می‌گردد. باکتری‌ها بخشی از این مواد غذایی را به‌صورت انرژی به مصرف خود رسانده و بخشی دیگر را برای تکثیر و تولید باکتری‌های جدید مورد استفاده قرار می‌دهند.

پس از فرآیند جذب و تجزیه مواد در واحد هوادهی مخلوط فاضلاب و میکروارگانیسم‌ها وارد واحد ته‌نشینی یا زلال سازی می‌شوند. در این واحد برخی فعالیت‌های بیولوژیکی سبب چسبیدن میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌ها به یکدیگر و ایجاد لخته می‌شود. این لخته ها به سبب وزن مخصوص بیشتر از آب به سمت پایین حرکت کرده و به‌تدریج در کف مخزن ته‌نشین شده و لجن بیولوژیکی را تشکیل می‌دهند.

 

در این مرحله این لجن که حاوی مقادیر بسیار زیادی از میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌های مؤثر در تصفیه فاضلاب است، به واحد هوادهی برای ادامه فرآیند برگشت داده می‌شود که به آن لجن فعال برگشتی گفته می‌شود. در واقع نام لجن فعال به سبب همین فعالیت دائم لجن، توده میکروارگانیسم و باکتری‌ها، در این فرآیند است. بخش دیگر لجن نیز که مازاد بر نیاز تصفیه است از سیستم دفع و به واحد هاضم لجن منتقل می‌گردد.

قابل ذکر است که با توجه به شرایط هر پروژه تغییرات لازم بر روی جزئیات تصفیه‌خانه اعمال می‌گردد. پساب خروجی این فرآیند با استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست مطابقت داشته و با توجه به طراحی، از آن می‌توان جهت آبیاری و مصارف کشاورزی و تخلیه به چاه جذبی و آب‌های سطحی استفاده کرد.

مزایای فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده

 1. مقاومت سیستم در برابر تغییرات و نوسانات کیفیت فاضلاب ورودی

 2. عدم نیاز به تأسیسات اضافی برای هضم جداگانه لجن

 3. بازده بالا در حذف مواد آلی قابل تجزیه بیولوژیک

 4. عدم رشد و نمو حشرات مزاحم در صورت راهبری صحیح از سیستم فاضلاب

 5. حساسیت کمتر در مقابل تغییرات درجه حرارت در فصول تابستان و زمستان

مزایای پکیج‌های تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

 1. عمر مفید بالاتر نسبت به پکیج های فلزی: این پکیج ها عمر مفیدی حدود 50 سال دارند.
 2. دفن آسان پکیج: پکیج های پلی اتیلنی مقاومت بسیار بالایی در اثر شرایط خورندگی خاک داشته و به راحتی قابل دفن می باشند.
 3. مقاومت بالا در مقابل شرایط خورندگی اسیدی و بازی محیط.
 4. اشغال فضای کمتر به علت قابلیت دفن در زمین.

روش جوشکاری طبق استاندارد DVS 2207 & 2209

روش جوشکاری در پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

مشخصات فنی متریال اولیه ساخت مخزن

مشخصات فنی متریال اولیه ساخت مخزن

مشخصات فنی متریال اولیه ساخت مخزن

مشخصات فنی متریال اولیه ساخت مخزن پلی اتیلنی

نقشه شماتیک پکیج پلی اتیلن

نقشه شماتیک پکیج پلی اتیلن

نقشه شماتیک پکیج پلی اتیلن

واحدهای تشکیل دهنده پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

1. واحد آنوکسیک

 

اولین واحد تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی، واحد آنوکسیک است. این واحد به دلیل بالا بردن راندمان در حذف آلاینده‌های موجود در فاضلاب و همچنین کاهش نیترات در پساب خروجی دستگاه، در نظر گرفته شده است.

 

 

2. واحد هوادهی فاضلاب

 

به‌صورت ثقلی به حوض هوادهی هدایت می‌شود. سيستم هوادهی در این واحد از نوع هوادهی عمقی توسط 1 عدد بلوئر جهت تامین حداقل 2 میلی‌گرم در لیتر اکسیژن محلول، طراحی می‌گردد، در این واحد با استفاده از میکروارگانیسم‌های موجود در فاضلاب فرآیند تصفیه بیولوژیکی انجام می‌شود، به عبارت دیگر این ميكروارگانیسم‌ها با مصرف مواد آلی موجود در فاضلاب در حضور اکسيژن، این مواد را به مواد تثبیت شده تبدیل و تصفيه مي‌نمايند. حجم واحد هوادهی برابر با 1 مترمکعب می‌باشد. دیفیوزرهای مورد استفاده جهت هوادهی از کف پکیج از نوع حباب ریز می‌باشد.

 

 

3. واحد ته نشینی (زلال سازی)

 

این واحد به‌صورت قیف شکل، جهت ته‌نشینی لجن بیولوژیک طراحی و اجراء می‌شود. تغذیه حوض از مرکز بوده و لجن‌های ته‌نشین شده توسط ایر لیفت پمپ متصل به بلوئرها از کف حوض جمع آوری و به واحد هوادهی و نگهداری لجن منتقل می شود.

 

 

4. واحد گندزدایی

 

آخرین مرحله پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتلینی، مربوط به گندزدایی است. پساب خروجی از واحدهای ته‌نشینی وارد واحد تماس كلر می‌شود. در اين واحد عوامل بيماری‌زا در اثر تماس با كلر و در مدت زمان مناسب از بين می‌روند. سپس فاضلاب تصفيه شده به‌صورت ثقلی وارد مخزن ذخیره پساب از قبل تعبیه شده توسط کافرما می‌شود.

slide-6ad6060
slide-4c35d02
slide-5c249d9
slide-d4da8e5

موارد کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی چیست؟

 

به زبان ساده، پلیمر دسته‌ای از مواد است که از مولکول‌های زنجیره‌ای و بزرگ تشکیل شده‌اند که خود از مولکول‌های کوچک‌تری به نام مونومر تشکیل شده‌اند. مونومرها به‌هم می‌پیوندند تا پلیمرها را تشکیل دهند. در یک مولکول پلیمری ممکن است تعداد زیادی مولکول مونومر وجود داشته باشد، هر چه تعداد آن‌ها بیشتر باشد، زنجیره پلیمری قوی‌تر است.

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی یک سیستم کامل و مدرن برای تصفیه فاضلاب است که از مواد پلی اتیلنی ساخته شده است.

این پکیج به منظور جمع آوری، تصفیه و دفع فاضلاب‌های خانگی، صنعتی و شهری طراحی می‌شود.

 

 

موارد کاربرد این پکیج عبارتند از:

 

 1. تصفیه فاضلاب در مناطق روستایی و دور از شبکه فاضلاب شهری
 2. تصفیه فاضلاب در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی
 3. استفاده در نواحی با جمعیت بالا و دارای نقص در زیرساخت‌های فاضلاب
 4. استفاده در منطقه‌هایی که با بحران آب مواجه هستند
 5. کاربرد در صنایع غذایی، دامپروری، کشتارگاه و …
 6. استفاده در منطقه‌های با مشکلات زیرساخت فنی و زیست محیطی
 7. تصفیه فاضلاب در مناطق کوهستانی و دور از شبکه‌های فاضلاب شهری
 8. استفاده در مناطق با مشکلات آب‌وهوایی مرطوب و شرجی

 

 

طول عمر پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی چیست؟

 

طول عمر پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن به مدت زمانی اشاره دارد که این پکیج قادر است به‌طور مؤثر فاضلاب را تصفیه کند و عملکرد خود را حفظ کند. بسته به نوع و مدل پکیج، طول عمر آن ممکن است متفاوت باشد. اما در کل، پکیج های تصفیه فاضلاب پلی اتیلن دارای عمر طولانی هستند و معمولاً بین 20 تا 3۰ سال قابل استفاده هستند.
عوامل مختلفی مانند شرایط جوی، نحوه استفاده و نگهداری، کارایی سامانه تصفیه فاضلاب و… بر روی طول عمر پکیج تأثیر دارند.

برای این‌که پکیج به‌صورت بهینه کار کند و عمر طولانی داشته باشد، لازم است درست نصب شده و با رعایت دستورالعمل‌های تولید‌کننده، نگهداری و تعمیرات دوره‌ای صورت بگیرد. همچنین، استفاده از مواد شیمیایی و مواد غیر قابل تصفیه در فاضلاب می‌تواند باعث کاهش عمر پکیج شود.

بنابراین، برای افزایش طول عمر پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی، لازم است به نحو مناسب از آن استفاده کرده و با رعایت دستورالعمل‌ها، نگهداری و تعمیرات لازم انجام پذیرد . همچنین، در صورت لزوم می‌توان با تغییر قطعات یدکی و به‌روزرسانی سیستم، عمر پکیج را افزایش داد.

 

 

ویژگی های پلی اتیلن چیست؟ (شیمیایی و مکانیکی )

 

پلی اتیلن یک پلیمر ساده و بسیار مهم است که از واحد تکراری اتیلن ساخته شده است. این پلیمر به 2 صورت پلی اتیلن با فشار بالا (HDPE) و (LDPE)، پلی اتیلن با فشار پایین تولید می‌شود.

 

 

ویژگی‌های شیمیایی پلی اتیلن عبارتند از:

 

 1. مقاومت در برابر خوردگی: پلي‌اتيلن به دليل عدم حضور گروه‌هاي قطبي در زنجيره‌ی آن، مقاوم در برابر خوردگي است.
 2. مقاومت در برابر حرارت: پلي‌اتيلن به دليل وجود ليگاندهای كوچك، دارای نقطه ذوب بالاست و در دمای كاربردی خود، نشكستگي نخواهد كرد.
 3. مقاومت در برابر حساسيت به نور: پلاستيک‌های ديگر، تحت تأثير نور خورشید، رنگ آبجوشانده مى‌شود؛ اما پلي‌اتيلن به دليل وجود ليگاندهای كوچک، مقاوم در برابر حساسيت به نور است.
 4. مقاومت در برابر اكسيداسيون: پلی‌اتیلن به دلیل وجود لیگاندهای کوچک، مقاوم در برابر اکسیداسیون است.

 


ویژگی‌های مکانیکی پلی اتیلن عبارتند از:

 

 1. مقاومت بالا در برابر ضربه: پلاستيک‌های ديگر، تحت تأثير ضربه، شكست خورده و يا تغيير شكل مى‌دهند؛ اما پلي‌اتيلن به دليل وجود ليگاندهای كوچک، مقاوم در برابر ضربه است.
 2. قابليت انعطاف‌پذیری : پلاستيک‌های ديگر، تحت تأثير نور خورشید دفرمه می‌شوند، پلی اتیلن به دليل وجود لیگاندهای کوچک، قادر به جذب نور خورشید بوده و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است.

 

 

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی چگونه محاسبه می‌شود؟

 

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی براساس عوامل مختلفی محاسبه می‌شود که در ادامه به آن‌‌ها اشاره خواهیم کرد:

 

 

1. نوع و ظرفیت پکیج

 

ابعاد و ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی به میزان تعداد نفرات مقیم و میزان تولید فاضلاب طراحی و مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچقدر ظرفیت پکیج بزرگ‌تر باشد، قطعات و تجهیزات داخل آن نسبت به ظرفیت، کارایی بالاتری دارند و همین امر باعث افزایش و کاهش قیمت محصول خواهد شد.

 

 

2. جنس و شرایط نصب پکیج تصفیه فاضلاب

 

در صورتی که پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی در مکانی قرار گیرد که به‌صورت دفنی نصب شود با رعایت استانداردهای ساخت پکیج می‌توان با قیمتی مناسب مخازن را ساخت و مورد بهره‌برداری قرار داد ولی در شرایطی که امکان دفن پکیج فراهم نمی‌باشد، می‌بایست خازن را به‌صورت غیر دفنی ساخت و این امر باعث می‌شود که در متریال ساخت پکیج از مواد و جداره‌های بیشتری جهت مقاوم‌سازی پکیج استفاده کرد که این امر باعث افزایش 50درصدی  قیمت ساخت مخازن خواهد شد.