آزمایشگاه خاک

آزمایشگاه خاک

با توجه به آلودگی­‌های مکرر خاک و در امتداد آن آب­‌های زیرزمینی و همچنین الزامات قانونی سازمان محیط­ زیست، شرکت “محیط آسایش البرز” با در اختیار داشتن آزمایشگاه مجهز و تجهیزات پیشرفته در خصوص نمونه‌­برداری، اندازه­‌گیری، آنالیز داده­‌ها و انتخاب مؤثرترین سیستم احیاء خاک­‌های آلوده، آماده ارائه خدمات می‌­باشد.

شرکت رها آب مهر زاگرس علاوه‌بر آزمایش فلزات سنگین موجود در خاک همچون آهن، مس، روی، نیکل، سرب، جیوه، کادمیوم، منگنز، قلع، آلومینیوم و….. می‌تواند 13 پارامتر شاملEC ، PH، درصد رطوبت خاک، مواد آلی، چگالی، بافت خاک، کلسیم، منیزیم، مواد خنثی شونده، کربنات، بی‌کربنات، سولفات و کلراید در عصاره اشباع خاک را آنالیز و پایش نماید.

آزمایش خاک می‌تواند اهداف مختلفی همانند پروژه‌های دانشجویی و تحقیقاتی، پروژه‌های کشاورزی، ساخت‌وساز، حفاری، معدن و….. صورت گیرد اما بیشترین آزمایشاتی که شرکت رها آب مهر زاگرس آزمايشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط زیست کشوری بر روی خاک صنایع انجام می‌دهد به‌منظور طرح خوداظهاری می‌باشد که تحت نظر سازمان حفاظت محیط زیست صورت گرفته و نشان می‌دهد که صنایع مختلف می‌توانند چه تأثیراتی بر روی خاک بگذارند و آیا خاک آن منطقه را آلوده کرده‌اند یا خیر.

نمونه‌برداری از خاک بستگی به علت آن دارد به عنوان مثال اگر ما بخواهیم خاک را برای کشت محصولاتی که ریشه کوتاهی دارند آنالیز کنیم نمونه‌برداری از سطح خاک تا عمق 30 سانتی‌متری کافی می‌باشد. در موارد دیگر هم این‌چنین است اما معمولاً برای آزمایش خاک به عنوان طرح خوداظهاری، نمونه‌برداری از خاک توسط بیلچه از عمق 25 تا 30 سانتی‌متری صورت گرفته و در داخل ظرف مخصوص به خود ریخته می‌شود تا به آزمایشگاه در اولین فرصت انتقال یابد.

 شرکت رها آب مهر زاگرس با توجه به اینکه تمامی دستگاه‌های مجهز به آنالیز خاک را دارا می‌باشد روزانه و هفتگی از اقصی نقاط کشور به این آزمایشگاه نمونه خاک‌هایی  که برای  مصارف کشاورزی استفاده می‌شوند ارسال می گردد. کشاورزان محترم  کشت و زراعتی که قصد دارند بر روی زمین خود انجام دهند را به کارشناس آزمایشگاه  اعلام کرده و کارشناس مجرب این آزمایشگاه با توجه به شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های موجود خاک را مورد آنالیز قرار داده و پس از پایان آزمایش‌ها نتایج را به همراه تفسیر کامل به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

در مورد آزمایش خاک دستورالعمل‌های بسیار زیادی به منظور اهداف متفاوتی وجود دارند که از آن‌ها می توان به: دستورالعمل نمونه‌برداری خاک، تعیین رطوبت خاک، تعیین چگالی، هدایت الکتریکی، pH خاک، تعیین میزان مواد آلی خاک به روش افت حرارتی و…. را نام برد.

 

امروزه متاسفانه در کشور عزیز ما ایران به‌دلیل آلودگی‌های مختلف زیست بوم انسانی، خاک مورد استفاده در بخش‌های مختلف خصوصاً بخش کشاورزی دچار آلودگی شده‌اند. از مهم‌ترین آلودگی‌های خاک می‌توان آلوده شدن به کودهای نیتراته و فسفاته بیش از حد، اسیدی شدن خاک‌ها به علت بارش‌های اسیدی، آلوده شدن خاک‌ها به مواد نفتی بر اثر فعالیت پالایشگاه‌ها پتروشیمی‌ها و صنایع کوچک تصفیه روغن، آلوده شدن به فلزات سنگین توسط صنایع آبکاری و پسماند دیگر صنایع، همچنین دفع غیر اصولی پسماند و لجن تصفیه‌خانه‌های بهداشتی و صنعتی اشاره کرد.  

ی آکارئون

بله. شرکت رها آب مهر زاگرس آزمایشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط زیست کشوری، یکی از تکمیل‌ترین آزمایشگاه‌های کشور درخصوص آب و پساب می باشد بنابراین با توجه به اینکه تجهیزات این آزمایشگاه کاملاً به‌روز و دقیق هستند، تمامی آزمایشات خاک در حوزه‌های مختلف در این شرکت قابل انجام است.  

هر صنعتی که به نحوی باعث آلودگی خاک آن منطقه شود یا سازمان حفاظت محیط زیست احتمال دهد که آن صنعت باعث آلودگی خاک می‌شود باید به‌صورت فصلی و دوره‌ای خاک اطراف آن صنعت نمونه برداری و آنالیز گردد که مشخص شود که آیا آن صنعت خاک را دچار آلودگی کرده است یا خیر.

برای نمونه برداری از خاک ظرف‌های مخصوصی وجود دارند که تا 2 کیلوگرم خاک را در خود جا می‌دهند و همچنین یک بیلچه نیاز است تا کارشناس خاک را توسط آن نمونه‌برداری کند، در شرایط خاص کارشناسان نمونه‌برداری از دستگاه‌های دیگر نیز استفاده می کنند.

شرکت رها آب مهر زاگرس آزمایشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط زیست کشوری انواع تجهیزات آزمایشگاهی شامل، اسپکتروفومتر مدل هک، visible UV،

atomic adsorption، کروماتوگرافی یا GC، اتوکلاو 30 لیتری، انواع انکوباتور، یخچال، فور، انواع شیشه آلات مدرج، هود شیمیایی و…. به منظور آزمایشات خاک را دارا می‌باشد.